Животът е нещо правене! – от Гери Маркова
След кратко откъсване, хапнали, пийнали, леко уморени от празниците, влизаме в новата година с надеждата да е по-добра, по-блага и по-богата от предишната. Пожелали сме на себе си, на другите КЪСМЕТ. Знаем ли за какво да го използваме обаче?! Дори и да съществува такова явление като късмета, ние все пак трябва да знаем за какво ни е необходим. И това отваря една тема, която е много подходяща за начало на Нова година – целеполагане и планиране. Коледните празници и спокойните няколко дни в началото на януари са идеален момент човек да седне и да помисли, проектира и планира предстоящата година.
Помните ли как посрещахме 2000 година? Сякаш беше вчера, а вече са изминали 8 години (а днес са изминали вече 15, УАУ! – бел.ред.). Така ще отминат още 8… (вече почти изминаха! – бел.ред), 10, 20 години. При това, те ще отминат независимо дали през тях ще правим нещо съществено. „Животът е нещо правене“ казваше един мой учител. А Стивън Кови казва, че да създаваме и оставяме нещо след себе си е една от най-висшите потребности на хората. Да-а, това всички го знаем,, ще кажете. Така е. Въпросът е, доколко, ставайки всяка сутрин, се сещаме за него. Повечето хора ги хваща нещо за гушата, когато се обърнат назад и видят отминалите години, донесли много малко промяна и развитие. Те са същите, животът им е същият. Преди една година са били на 9% в Орифлейм, и сега са на 9%. А дори може и да са 6%. Всяка година, в началото на януари си казваме: Е, идва една нова, ЦЯЛА година. Ще я използвам по-добре. Супер! Кое обаче е нещото, което наистина ще направи годината по-ползотворна? Ами това да я създадем предварително в ума си и на хартия и след това да следваме този план.
За да бъдем успешни в планирането, трябва да направим няколко много важни стъпки:
- ПОСТАВЕТЕ СИ ЦЕЛ. Решете какво е нещото, което ще постигнете в последния каталожен период на годината. Поставете си достатъчно голяма цел. Нека тя да ви предизвиква да действате и визията за времето, в което ще е постигната, да ви ентусиазира. Представете си много живо онези разлики с живота ви в момента, които мечтаете да реализирате от много време. Едновременно с това бъдете реалисти. Поставете цел, която можете да постигнете. Ясно е, че ако сега сте на 9%, колкото и да искате, едва ли бихте могли след една година да сте Диамантен директор. Но да сте на 21%-но ниво е съвсем реалистично. И последно – бъдете реалисти, но не мързеливи! Поставете голяма цел. В крайна сметка нека, като се обърнем назад, да можем да кажем: Ей, каква историческа година. Година на много работа, но и на много успехи. Това е единственият начин да направим живота си интересен и различен.
- РАЗБИЙТЕ ЦЕЛТА НА ПО-МАЛКИ ЦЕЛИ. Анализирайте плана на успеха и групата си в момента. Поставете цел за всеки един или два каталога. Начертайте отделните стъпала към голямата цел. И много важно: поставете ги във времето през годината. Можете да направите това самостоятелно или с вашия директор. Създайте визия за поетапните успехи, които ще постигате. И пак си ги представите много живо. Порадвайте им се още сега!
- ПРОЕКТИРАЙТЕ ПОСТИЖЕНИЕТО НА МАЛКИТЕ ЦЕЛИ. Нарисувайте мускулите около скелета на вашите цели. Напишете как трябва да се развиват продажбите и регистрациите през всеки период от годината. И много важно – не планирате да мързелувате. Не се плашете от това всеки от групата да прави по 3-4 лични регистрации на каталожен период. Ако вие сте готови да го правите, ще намерите и хората, които ще го правят заедно с вас.
- НАПИШЕТЕ КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ. Дайте живот на скелета с мускулите. Раздвижете го. Отговорете на въпроса какво конкретно трябва да правя, за да постигна малките цели? Колко и какви срещи трябва да направя? Колко и какви партита, представяния, събития трябва да организирам? Това можете да направите отново с вашия спонсор. И не се притеснявайте, че няма да има какво да правите. Успешните хора обикновено имат нужда от трета ръка, за да реализират богатството от идеи, които им идват като се задействат.
- ПЛАНИРАЙТЕ ПЪРВИЯ КАТАЛОГ. СЛОЖЕТЕ ДАТИ. Разпределете това, което трябва да се направи през първия каталог, във времето на неговия период. Поставете дати и часове на ключовите действия. Определете КОГА ще свършите отделните задачи. Напишете списък на задачите, които имате да свършите и поставете имената на хората, които ще участват в това. Планирайте прецизно първата седмица от каталога. Какво? Кога? С кого? Планирайте времето, което ще ви е необходимо да говорите по телефона.
- НАПИШЕТЕ ПРОГРАМАТА СИ ЗА УТРЕ. Организирайте си първия ден от постижението на голямата цел. Напълнете деня си с ВАЖНИ за успеха ви дейности. И не забравяйте: ГОСПОДАР НА ЖИВОТА ОЗНАЧАВА НАЙ-ВЕЧЕ ГОСПОДАР НА ВРЕМЕТО. Не се самозалъгвайте, че имате време. В крайна сметка тези, които си мислят, че имат време да направят нещата и по-натам, като се обърнат назад, виждат, че във времето им няма особено съществени неща. Животът им изтича покрай краткосрочни дребни проблеми. Не бъдете от дребните хора!
- ДЕЙСТВАЙТЕ!
Ако сте стигнали до тук в тази статия (Бъдете сигурни, че част от хората няма да я прочетат докрай. Ще я захвърлят на някой от първите абзаци, защото краткосрочно им е по-лесно да не мислят за тези неща), вероятно мислите по един от следните начини:
- „Много е лесно да се говори, ама на практика нещата не са толкова прости.“ Всъщност, на практика нещата са още по-прости. Знаеш какво искаш, планираш, действаш и постигаш. Това, което ни се струва сложно, е да се ЗАДЕЙСТВАМЕ. Ако мислите така, може би сега е моментът да направите важен ИЗБОР. Към коя група хора ще принадлежите. Малцината, които сътворяват живота си, или останалите.
- „Да, Гери е права. Нещата са прости. Само дето аз не ги правя. “ Ами, прави ги! Не оставяй отлагането, мързела и спешните задачи да порутят живота и успеха ти. Следвай интересите си. Никой друг няма да го направи за теб!
- „Ей, колко ми е хубаво да чета тази статия. Всичко това вече ми се е случвало.“ Браво! Значи сега може би е вече времето да научиш другите на това. А може би това е и твоята мисия. Всъщност това е мисия на всички ни. И най-хубавото е, че имаме начин да я реализираме. И този начин се нарича Орифлейм – яснота на необходимите действия, средствата, които са ни необходими и много хора, за които да го правим.
И накрая – в пожеланията за Нова година обикновено има неща от типа: бъдете здраве, бъдете щастливи, бъдете успешни, бъдете еди-какви си. Май-май най-същественото е изобщо ДА БЪДЕМ. Истински да бъдем. Където и да сме, да оставяме нещо след себе си и да грабим от живота с пълни шепи, да живеем истински и пълно. Затова позволете ми нещо съвсем кратко като за крак:
Честита Нова Година!
БЪДЕТЕ!
Гергана Маркова
Управител на Ликора ООД
Организация за личностно и корпоративно развитие
Бюлетин Орифлейм, 2008